گوش درد

ممکن است کودک عفونت گوش در بیرون از پرده گوش، در مجرای گوش یا پشت پرده گوش داشته باشد. عفونت مجرای گوش می‌تواند پس از شنا یا بازی‌های آبی رخ دهد. به همین شکل، اگر مجرای گوش با گوش پاکن های پنبه‌ای مکرر آزرده شود، احتمال عفونت مجرای گوش بیشتر می‌شود.

عفونت‌های پشت پرده گوش که عفونت گوش میانی خوانده می‌شوند، می‌توانند ناشی از احتقان در هنگام سرماخوردگی یا آنفلوآنزا باشند که در این شرایط لوله استاش مسدود می‌شود و راه طبیعی تخلیه ترشحات گوش به گلو بسته می‌شود. عفونت‌های گوش میانی در شیرخواران زیر ۶ ماه شایع نیست. به نظر می‌رسد کودکانی که از شیر مادر تغذیه می‌کنند کمتر به عفونت‌های گوش مبتلا می‌شوند.

علايم محتمل در کودکان:

  • درد گوش
  • کاهش شنوایی
  • ترشح از گوش
  • تب
  • غدد لنفاوی دردناک در گوش یا درد گردن
  • احساس خارش در گوش
  • شیرخواران ممکن است با دست گوششان را بگیرند، بکشند.

توصیه ­های خانگی

 ١. اگر کودک شما تب دارد لطفاً بخش تب کودکان  را ببینید.

 ٢. به کودک خود برای درد استامینوفن بدهید. برای توضیحات بیشتر به بخش مسکنها مراجعه کنید. برای دوز استامینوفن به صفحه مربوط مراجعه کنید. برای افراد زیر ۲۰ سال از تجویز آسپرین پرهیز کنید.

 ٣. کودک شما چندین بار در روز با قرار دادن یک حوله گرم روی گوش دردناک به مدت ۲۰ دقیقه راحت‌تر خواهد شد.

۴. اگر به کودکتان شیر می‌دهید، به شیردهی ادامه دهید ولی او را در وضعیت عمود قرار دهید. اگر لازم است مقادیر کمتری شیر به دفعات بیشتر به او بدهید.

۵. از اینکه کودک در معرض دود سیگار قرار بگیرد جلوگیری کنید.

۶. در مورد تب، سرفه، سرماخوردگی و گلودرد به بخش‌های مربوطه  مراجعه کنید. 

توصیه ­های خانگی

توصیه‌های اختصاصی (الف)

 هنگامی که کودک درد گوش میانی دارد:

1. از کودکتان بخواهید گوش خود را با دمیدن از بینی در حالی که با دو انگشت خود بینی‌اش را گرفته است باز کند. از او بخواهید چند بار در روز این کار را بکند. 

٢. اکنون پزشکان می‌دانند که اکثر عفونتهای گوش میانی برای درمان به آنتی بیوتیک نیاز ندارند. از مسکن‌ها به موقع و زود استفاده کنید. مراجعات شبانه به بخش اورژانس اغلب غیرضروری هستند.

 ٣. می‌توان از عفونت‌های مکرر گوش پیشگیری کرد. از پزشکتان راهنمایی بگیرید.

توصیه‌های اختصاصی (ب)

 هنگامی که کودکتان عفونت مجرای گوش یا «گوش شناگران» دارد:

1. دست کم ۷ روز گوش کودک را خشک نگه دارید. از شنا یا آب بازی که باعث ورود آب به گوش می‌شود باید پرهیز شود. چکاندن چند قطره از داروهای خشک کننده در گوش که از داروخانه تهیه می‌شود، به خشک کردن سریع‌تر آن کمک می‌کند. 

۲. عفونت مجرای گوش ممکن است با تجویز قطره آنتی بیوتیکی بهبود یابد.

 ٣. سعی نکنید با مکیدن گوش یا با وارد کردن وسایلی مانند گوش پاک کن گوش را خشک کنید.

۴. اگر کودک شما به صورت متناوب به عفونت مجرای گوش دچار می‌شود، می‌توانید از وقوع آن پیشگیری کنید. چکاندن چند قطره از روغن‌های مخصوص که از داروخانه تهیه می‌شود در مجرای گوش پیش از شنا و پس از شنا می‌تواند از تکرار عفونت پیشگیری کند.