کونژکتیویت / قرمزی چشم

قرمزی چشم، آزردگی سفیدی چشم و پلک است. این آزردگی باعث می­شود چشم شما قرمز یا صورتی رنگ شود. قرمزی چشم می­تواند ناشی از ضربه، حساسیت، عفونت یا دلایل دیگری باشد. از دلایل شایع قرمزی چشم، عفونت پلک و سفیدی چشم (کونژکتیویت) است. یکی از شایع ترین علت چشم قرمز التهاب ملتحمه یا کونژکتیویت است. التهاب ملتحمه یا کونژکتیویت شایع­ترین بیماری چشمی است و شدت آن از یک پرخونی خفیف همراه با اشک ریزش تا حالت شدید آن که همراه با ترشح فراوان چرک است متفاوت است. پرخونی (قرمزی چشم) برجسته­ ترین علامت بالینی در کونژکتیویت است. 

این بیماری به راحتی از فردی به فرد دیگر سرایت می­کند. برای پیشگیری از سرایت عفونت، شستن کامل دست­ها هم توسط فرد مبتلا و هم توسط مراقب بسیار مهم است. اغلب هنگامی که فردی به قرمزی چشم مبتلا می شود، اشک ریزش بیش­تری پیدا می­کند. این امر چشم را هنگام برخاستن از خواب ناراحت و دلمه­ دار می­کند. چشم را با حوله ای آغشته به آب گرم که روی چشم می­گذارید با ملایمت پاک کنید. یک ساعت بعد دوباره چشم را بررسی کنید. اگر ترشح دلمه ­ای چشم اندک باشد، احتمالا علت آزردگی چشم عفونت ویروسی است.

ولی اگر ترشح زیاد چرکی یا رشته­ رشته شکل گرفته است، علت احتمالا باکتریایی است. کونژکتیویت آزاردهنده است ولی نباید خیلی دردناک باشد. اگر درد زیادی وجود دارد باید به پزشک مراجعه کنید. از دستورات توصیه­ های خانگی  پیروی کنید تا بتوانید در خانه این مساله را حل کنید. به یاد داشته باشید در فصل آلرژی (از بهار تا پاییز)، چشم قرمز خارش دار اغلب واکنشی آلرژیک است تا کونژکتیویت عفونی.

علایم ممکن در همه سنین:

نشانه­ های زیر در یک یا هر دو چشم قابل مشاهده است:

  • قرمزی چشم
  • تورم پلک
  • خارش
  • چشم دلمه­ دار یا چرکی
  • احساس شن در چشم (احساس جسم خارجی در چشم)
  • آبریزش زیاد
  • احساس خراشیدگی یا سوزش
  • احساس پری دور چشم­ها
  • ترس از نور (فتوفوبی)

توصیه­ های خانگی

پیشنهادهای الف

1. به پزشک مراجعه کنید. ممکن است برای شما قطره آنتی­ بیوتیکی تجویز شود. در چشم مبتلا 2 قطره 4 بار در روز بریزید. این درمان را 7 روز ادامه دهید. اگر چشم پس از 3 روز بهبود نیافت مجدد به پزشک مراجعه کنید.

2. در صورت نیاز چشم را با حوله ­های گرم و آب جوشیده ولرم شده تمیز کنید.

3. حوله­ های گرم یا سرد را 20 دقیقه روی چشم خود قرار دهید. این کار ناراحتی، فشار و تورم چشم را آرام می­کند. ببینید سرما یا گرما بهبود بهتری برایتان ایجاد می­کند، از همان استفاده کنید.

4. از دود و دیگر چیزهایی که چشم را آزار می­دهد، پرهیز کنید.

5. از استفاده از لنزهای چشمی تا 2 یا 3 روز پس از بهبود قرمزی چشم خودداری کنید.

پیشنهادهای ب

1.به پزشک مراجعه کنید ممکن است برای شما قطره­ های ضداحتقان تجویز شود. افراد مبتلا به بیماری شدید قلبی یا پرفشاری خون که خوب تحت کنترل نیستند نباید از داروهای ضداحتقان استفاده کنند. برای اطلاعات بیش­تر در مورد داروهای ضداحتقان به بخش مربوط مراجعه کنید. برای انتخاب این داروها از دکتر چشم پزشک و داروساز کمک و راهنمایی بخواهید.

2. در صورت نیاز چشم را با حوله ­های گرم و آب جوشیده ولرم شده تمیز کنید.

3. از دود و دیگر چیزهایی که چشم را آزار می­دهد، پرهیز کنید.

4.اگر خارش شدید دارید ممکن است آلرژی باعث مشکل چشم شما شده باشد. قرص­های آنتی­ هیستامین یا قطره­ های حاوی آنتی هیستامین می­تواند کمک کننده باشد. برای اطلاعات بیش­تر در مورد این داروها به قسمت مربوط مراجعه کنید. برای انتخاب این داروها از چشم پزشک و دکتر داروساز کمک و راهنمایی بخواهید.

5. از استفاده از لنزهای چشمی تا 2 یا 3 روز پس از بهبود قرمزی چشم خودداری کنید.