سرفه

سرفه یکی از شایع‌ترین علامت‌ها در کودکان است. سرفه گهگاهی، یک واکنش طبیعی برای پیشگیری از ورود مایعاتی مثل مخاط و بزاق به ریه‌هاست. ولی اگر سرفه تداوم یابد اغلب نشانه‌ای از مشکلات راههای هوایی کودک است. این مشکل می‌تواند به علت تکامل ناهنجار راه هوایی، وجود جسم خارجی در راه هوایی یا عفونت باشد. مشکل می‌تواند در هر جایی از بینی تا حلق، راههای هوایی فوقانی و حتی ریه‌ها باشد. اغلب از نوع سرفه می‌توان متوجه شد که کدام بخش از راههای هوایی مشکل دارد و مشکل چیست. مشکلات بینی در بخش مربوط مورد بحث قرار گرفته است. شایع‌ترین مشکل راههای هوایی فوقانی، عفونتی ویروسی است که کروپ (خروسک) خوانده می‌شود. مشکلات شایع راههای هوایی تحتانی عبارتند از برونشیت (التهاب راه‌های هوایی)، عفونت ریه و آسم. هر کودکی که سرفه‌اش تداوم داشته باشد یا به مشکل تنفسی مبتلا باشد باید به پزشک مراجعه کند. 

توصیه‌های خانگی

مشکل در تنفس

• تعداد زیاد تنفس، بیش از ۶۰ بار در دقیقه

• فرو رفتن پوست اطراف گردن هنگام تنفس

• فرورفتن عضلات بین دنده‌ای (توکشیده شدن قفسه سینه) یا زیردنده‌ها

• رنگ کبود لبها، دست‌ها یا پاها

مشکل در بلع

• عدم امکان بلع مواد جامد یا مایع بدون ایجاد حالت خفگی

• آبریزش مداوم از دهان

توصیه‌های خانگی (الف)

1. برای تب خفیف و ناخوشی از مسکنها مانند استامینوفن استفاده کنید (بخش های مربوط  را ببینید). 

۲. اگر کودک آبریزش بینی دارد بخش مربوطه رامطالعه کنید.

۳. بخور سرد می‌تواند به کاهش تورم راههای هوایی فوقانی که باعث آزردگی و به دنبال آن سرفه می‌شود، کمک کند. در معرض هوای خنک شب یا بخور ناشی از دوش سرد قرار گرفتن کودک می‌تواند باعث بند آمدن سرفه ظرف ۱۰ تا ۱۵ دقیقه شود. این کار را می‌توان در صورت نیاز تکرار کرد. اگر در کاهش علایم موفق نبودید در بیمارستان درمان دارویی اختصاصی برای این موقعیت وجود دارد.

۴. از قرار گرفتن کودک در معرض دود سیگار یا دیگر مواد محرک محیطی جلوگیری کنید.

۵. به شیر دادن (چه شیر مادر، چه شیر با شیشه) به شیرخوار ادامه دهید. بالا بردن تعداد دفعات شیردهی وکم کردن حجم هر وعده ممکن است به تحمل بهتر کودک کمک کند.

توصیه‌های خانگی (ب)

1. برای تب خفیف و ناخوشی از مسکن‌هایی مثل استامینوفن استفاده کنید (صفحات مربوط را ببینید).

۲. اگر کودک آبریزش از بینی دارد بخش مربوطه را ببینید.

۳. به شیردادن به شیرخوار ادامه دهید. می‌توانید وعده‌های کوچکتر را امتحان کنید. هنگام بیماری کودک ممکن است به آسانی خسته شود.

۴. از قرار گرفتن کودک در معرض دود سیگار یا دیگر مواد محرک محیطی جلوگیری کنید.

۵. معمولاً داروهای ضدسرفه برای کودکان بالای ۱ سال، با نظر پزشک تجویز می‌شود.